Краплі Віаль
зменшують
почервоніння
очей, печіння,
подразнення,
свербіж,
сльозотечу
детальніше
Віаль Сльоза
для зволоження
слизової ока
детальніше
menu
Будова ока - Рогівка

Рогівка, або рогова оболонка, - опукла попереду і впукла ззаду, прозора, безсосудна платівка очного яблука, що є безпосереднім продовженням склери.Функція.Рогівка - оптична структура ока, її переломлююча сила складає в середньому у дітей першого року життя 45D (діоптрій), а до 7 років, як у дорослих, - близько 40D. Сила заломлення рогової оболонки у вертикальному меридіані дещо більша, ніж у горизонтальному (фізіологічний астигматизм).

Розміри:

  • Горизонтальний діаметр у дорослих - 11 мм (у новонародженних - 9 мм.
  • Вертикальний діаметр - 10 мм, у новонароджених - 8 мм.
  • Товщина в центрі - 0,4-0,6 мм, в периферійній частині - 0,8-1,2 мм.
  • Радіус кривизни передньої поверхні рогівки у дорослих - 7,5 мм, у новонародженних - 7 мм.
  • захищає строму від безпосереднього впливу водянистої вологи, забезпечуючи одночасно обмінні процеси між нею і рогівкою;
  • володіє вираженою бар'єрної функцією (добре і швидко регенерує);
  • бере участь у формуванні трабекулярного апарату ірідокорнеального кута.

Зростання рогівки здійснюється за рахунок потоншення і розтягування тканини.

Склад рогівки.

До складу рогівки входять вода, колаген мезенхімального походження, мукополісахариди, білки (альбумін, глобулін), ліпіди, вітаміни. Прозорість рогівки залежить від правильності розташування структурних елементів і однакових показників їх заломлення, а також вмісту в ній води (в нормі до 75%; збільшення води понад 86% веде до помутніння рогівки).

Зміни рогівки в літньому віці. Зменшується кількість вологи і вітамінів, глобулінові фракції білків переважають над альбуміновими, відкладаються солі кальцію і ліпіди. У зв'язку з цим в першу чергу змінюється область переходу рогівки у склеру - лімб: поверхневі шари склери як би насуваються на рогову оболонку, а внутрішні дещо відстають; рогівка стає подібна склу, вставленого в обідок годинника. У зв'язку з обмінними порушеннями утворюється так звана стареча дуга, знижується чутливість рогівки.

Будова рогівки:

1. Поверхневий шар рогівки становить плоский багатошаровий епітелій, який є продовженням сполучної оболонки ока (кон'юнктиви). Товщина епітелію 0,04 мм. Цей шар добре і швидко регенерує при пошкодженнях, не залишаючи помутнінь. Епітелій виконує захисну функцію і є регулятором вмісту води в рогівці. Епітелій рогівки, в свою чергу, захищений від зовнішнього середовища так званим рідинним, або прикореневих, шаром.

2. Передня прикордонна платівка - боуменова оболонка рихло пов'язана з епітелієм, тому при патології епітелій може легко відторгатися. Вона безструктурна, нееластична, гомогенна, має низький рівень обміну, не здатна до регенерації, тому при її пошкодженні залишаються помутніння. Товщина в центрі - 0,02 мм, а на периферії - менша.

3. Власне речовина рогівки (строма) - самий основний і масивний шар товщиною до 0,5 мм, який не має судин. Склад: а) тонкі сполучнотканинні, правильно розташовані пластинки, які містять фібрили колагену, б) мукопротеїди - прозору зв'язуючу речовину, розташовану в проміжках між сполучнотканинними пластинками; в) рогівкові клітини - фіброцити; г) поодинокі блукаючі клітини - фібробласти та лімфоїдні елементи, виконують захисну функцію.

4. Задня прикордонна еластична пластинка - десцеметова оболонка розташована під стромою і не пов'язана з нею. Висока еластичність зумовлена ​​великою кількістю білка еластичних волокон - еластану. Вона міцна, гомогенна, добре регенерує. Товщина оболонки - до 0,05 мм, до периферії потовщується до 0,1 мм, в області лімби разволокнюється і бере участь в утворенні кістяка трабекул ірідокорнеального кута.

5. Ендотелій є внутрішньою частиною роговиці, зверненої в передню камеру ока та омитою внутрішньоочною рідиною. Він складається з одношарового плоского епітелію.

Функції:

  • захищає строму від безпосереднього впливу водянистої вологи, забезпечуючи одночасно обмінні процеси між нею і рогівкою;
  • володіє вираженою бар'єрної функцією (добре і швидко регенерує);
  • бере участь у формуванні трабекулярного апарату ірідокорнеального кута.

Товщина шару - до 0,05 мм. Фізіологія рогівки. Температура рогівки приблизно на 10 ° С нижче температури тіла, що обумовлено прямим контактом вологої поверхні рогівки з зовнішнім середовищем, а також відсутністю в ній кровоносних судин. Оскільки лімфатичні і кровеносні судини відсутні, то харчування та обмін речовин у рогівці відбуваються шляхом осмосу і дифузії (за рахунок слізної рідини, вологи передньої камери і перікорнеальних кровоносних судин). Чутлива іннервація рогівки здійснюється трійчастим нервом. У поверхневих шарах рогівки дуже багато чутливих нервових закінчень, що й обумовлює її високу чутливість. Найменше нервових закінчень в задніх шарах. Трофічна іннервація рогівки забезпечується трофічними нервами, що входять до складу трійчастого і лицьового нервів. Симпатична іннервація - від верхнього шийного ганглію.

Джерело: Офтальмологія. Н.Н.Бойкова© ПАТ «Фармак»

Промо-сайт лікарських засобів ВІАЛЬ®, ВІАЛЬ® ЛАЙТ та засобу офтальмологічного для зволоження слизової ока ВІАЛЬ® СЛЬОЗА.

Перед застосуванням лікарських засобів чи засобу офтальмологічного для зволоження слизової ока слід обов’язково ознайомитись з інструкцією та необхідно проконсультуватись з лікарем.

Р.П. МОЗ України № UA/4228/01/01 від 26.10.2015. Препарат ВІАЛЬ®, діюча речовина – тетрагідрозоліну гідрохлорид. Краплі очні 0,05%, розчин по 10 мл у флаконі.

Р.П. МОЗ України № UA/10447/01/01 від 06.03.2015. Препарат ВІАЛЬ® ЛАЙТ, діюча речовина – тетрагідрозоліну гідрохлорид. Краплі очні 0,05%, розчин по 10 мл у флаконі.

Р.П. МОЗ України № UA/13862/2014 від 12.02.2015. Засіб офтальмологічний для зволоження слизової ока ВІАЛЬ® СЛЬОЗА. Склад: Натрію карбоксиметилцелюлози – 5 мг в 1 мл; кислота борна, натрію тетраборат 10-ти водний, натрію хлорид, калію хлорид, кальцію хлорид дигідрат, магнію хлорид гексагідрат, стабілізований оксихлорокомплекс, вода для ін’єкцій. По 10 мл у флаконі.

Виробник ПАТ «Фармак», вул. Фрунзе 63, Київ, 04080, Україна, тел.: +38 044 496 87 87, e-mail: info@farmak.ua

Увага! Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини та т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю!