Краплі Віаль
зменшують
почервоніння
очей, печіння,
подразнення,
свербіж,
сльозотечу
детальніше
Віаль Сльоза
для зволоження
слизової ока
детальніше
menu
Будова ока - Повіки

Повіки - напівкруглі заслінки, складають передню стінку орбіти; в зімкнутому стані вони повністю ізолюють очі від навколишнього середовища. Функція: захисна. Очна щілина знаходиться між вільними краями повіка. Через неї видно передню поверхню очного яблука. Латеральний кут щілини - гострий, медіальний - закруглений. Щілина у дорослих має мигдалеподібну форму, довжиною в середньому 30 мм, шириною до 8 - 15 мм (у новонароджених щілина вузька, довжиною 16,5 мм, шириною 4 мм). Верхню повіка більше нижньої, її верхньою межею служать брови. Уздовж країв повік в три, чотири ряди ростуть жорсткі волоски - вії, що оберігають очі від попадання дрібних сторонніх часток.Топографоанатоміческі шари повіка: шкірний, м'язовий, сполучнотканинний (хрящовий) та кон'юнктивальний.

Шкірний шар є поверхневим. Шкіра повік тонка, ніжна (у дітей - з гарним тургором, через неї просвічують судини, що підлягають). На відміну від шкіри інших областей тут мається дуже пухка підшкірна клітковина, позбавлена ​​жиру. Завдяки цьому шкіра не спаяна з м'язами повіка, легко зміщується. Рихлість підшкірної клітковини пояснюється швидке виникнення набряку повіка при локальних запальних процесах, а також при розладах місцевого і загального (особливо венозного) кровообігу. З віком шкіра повік грубіє, стає складчастою, в'ялою. М'язовий шар розташований під шкірою повік і представлений круговим м'язом. Орбітальна частина кругового м'яза являє собою круговою жом, волокна якого починаються від краю очниці зручного відростка верхньої щелепи, проходять підшкірно кнаружи, огинають зовнішній кут і повертаються до початку свого прикріплення. Функція: змикання (зажмурівання) повік. Пальпебральна частина представлена ​​групою м'язових волокон, що починаються у медіальній і закінчуються у латеральній спайці повік. Її основна функція - змикання очної щілини, в тому числі мігательного руху. У внутрішньому куті від обох кінців пальпебральної частини м'язи відходять двома ніжками волокна, які спереду і ззаду охоплюють слізний мішок (слізний м'яз Горнера). Під час миготіння вони скорочуються і розслаблюються, створюючи в мішку вакуум і викликаючи присмоктування слізної рідини з слізного озера через слізні канальці. Частина волокон пальпебральної частини м'язу, розташована паралельно краю повіка, що охоплює коріння вій і вивідні протоки, утворює ресничний м'яз мейбоміевих залоз - м'яз Ріолан, яка сприяє виведенню їх секрету.

Сполучнотканинний шар повіка представлений випуклою назовні напівмісячною пластинкою (тарзальною), яку через щільну консистенцію назвали хрящем, який надає повікам їх форму. За допомогою горизонтально розташованих зв'язок (внутрішньої і зовнішньої) хрящі повіка прикріплюються до країв кісткової частини окістя. У верхній край хряща вплітається середня сухожильна частина м'яза, що піднімає верхню повіку. Сухожилля верхньої частини цієї м'язи прикріплюється до кругового м'язу і шкіри повіка, а нижній - до кон'юнктиви верхнього склепіння. Одночасна дія всіх пучків цього м'язу забезпечує одночасне піднімання всіх відділів повік. У товщі хряща розташовані залози хряща повіка, або мейбоміеві залози: на верхньому повіці їх 30, на нижньому - 20. Вивідні протоки залоз відкриваються вздовж вільного краю повіка. Функції секрету мейбоміевих залоз: а) охороняють краї повік від пошкоджень, забезпечуючи їх мастило; б) сприяють щільному змиканню повіка між собою і ковзанню їх по очному яблуку; в) перешкоджають переливанню сльози через край повіка. Кон'юнктива щільно спаяна з хрящем, вистилає всю внутрішню поверхню повік. З повік кон'юнктива переходить на очне яблуко, утворюючи тим самим мішок, відкритий попереду в області очної щілини. Місця переходу кон'юнктиви з вік на очне яблуко носять назви верхнього і нижнього склепінь. Складається кон'юнктива з двошарового або багатошарового циліндричного епітелію з келихоподібних клітин, пухкої сполучної тканини, в якій визначаються скупчення лімфоцитів, а також численні кровоносні судини. По краях повік ростуть вії: 100-150 на верхньому і 50-70 на нижньому. У коренів вій розташовані війчасті (моллеві) залози, вивідні протоки яких відкриваються у волосяний мішок вій. Кровопостачання повіка рясне, здійснюється гілками очної і слізної артерій. Гілки цих артерій анастомозують між собою, утворюючи верхню і нижню артеріальні дуги. Від цих судинних дуг відходять гілочки артерій до кон'юнктиви повіка. Кон'юнктива, крім кровоносних судин повіка (поверхневе кровопостачання), забезпечується передніми війчастими артеріями.

Відтік крові відбувається по однойменних венах і далі в вени обличчя і очниці. Лімфатичний відтік відбувається в предушні і підщелепні лімфатичні вузли. Іннервація вік здійснюється першою та другою гілками трійчастого нерва, лицьовим і симпатичним нервами. Шкіра верхньої повіки отримує іннервацію від надочноямкового, лобного, над-і подблокового і слізного нервів, а нижньої повіки - від підочного. Кругвий м'яз іннервирується лицьовим нервом; м'яз, що піднімає верхню повіку, - окоруховим нервом; тарзальний м'яз отримує іннервацію від шийного відділу симпатиеського стовбура.

Джерело: Офтальмологія. Н.Н.Бойкова© ПАТ «Фармак»

Промо-сайт лікарських засобів ВІАЛЬ®, ВІАЛЬ® ЛАЙТ та засобу офтальмологічного для зволоження слизової ока ВІАЛЬ® СЛЬОЗА.

Перед застосуванням лікарських засобів чи засобу офтальмологічного для зволоження слизової ока слід обов’язково ознайомитись з інструкцією та необхідно проконсультуватись з лікарем.

Р.П. МОЗ України № UA/4228/01/01 від 26.10.2015. Препарат ВІАЛЬ®, діюча речовина – тетрагідрозоліну гідрохлорид. Краплі очні 0,05%, розчин по 10 мл у флаконі.

Р.П. МОЗ України № UA/10447/01/01 від 06.03.2015. Препарат ВІАЛЬ® ЛАЙТ, діюча речовина – тетрагідрозоліну гідрохлорид. Краплі очні 0,05%, розчин по 10 мл у флаконі.

Р.П. МОЗ України № UA/13862/2014 від 12.02.2015. Засіб офтальмологічний для зволоження слизової ока ВІАЛЬ® СЛЬОЗА. Склад: Натрію карбоксиметилцелюлози – 5 мг в 1 мл; кислота борна, натрію тетраборат 10-ти водний, натрію хлорид, калію хлорид, кальцію хлорид дигідрат, магнію хлорид гексагідрат, стабілізований оксихлорокомплекс, вода для ін’єкцій. По 10 мл у флаконі.

Виробник ПАТ «Фармак», вул. Фрунзе 63, Київ, 04080, Україна, тел.: +38 044 496 87 87, e-mail: info@farmak.ua

Увага! Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини та т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю!